Citadel Paint App – recenzja

UncleKyoshi/ Wrzesień 16, 2017/ Recenzje/ 0 comments

Zapowiadana od jakiego czasu aplikacja Citadel Paint App jest już dostępna dla urządzeń Android oraz iOS. Czy czymś nas zaskoczyła, czy może jest to tylko pokrojona wersja znanego pdf’a z rozpiską kolorów?

Aplikacja oferuje nam pięć głównych narzędzi, które mają pomagać nam w zarządzaniu swoimi farbami oraz podpowiadać w trakcie przygody z malowaniem swoich modeli. Nie będzie zaskoczeniem, że aplikacja skupia się wyłącznie na palecie farb Citadel. I tak po kolei mamy coś na kształt samouczka dla początkujących, interaktywną wersję Citadel Paint Chart’a, inspiracje i przykłady na konkretnych modelach, malowanie podstawek oraz listę swoich farb połączoną z tzw. listą życzeń. Jak oceniam poszczególne elementy aplikacji?

Zacznę od końca i odpowiem od razu na postawione wyżej pytania. Tak – aplikacja zaskoczyła mnie jedną funkcjonalnością – możliwością identyfikacji koloru. Aplikacja skanuje to na co wskazujemy aparatem telefonu i stara się dobrać odpowiadające wybranemu fragmentowi farby z palety Citadel. Zaskakująco nieźle to wychodzi i funkcja ta ma spory potencjał od odtwarzania pomalowanych już figsów po poszukiwanie inspiracji w „naturze”. Wymaga to trochę cierpliwości i nie należy skupiać się na zbyt małych detalach, ale jeśli uda nam się wybrać odpowiednio duży fragment to propozycje kolorów były całkiem trafne.

Na plus!

 

Druga cieka wa funkcja to propozycje malowania wybranych figurek – Paint by miniature. Dostajemy zdjęcie modelu oraz oznaczone jego główne elementy z propozycją jak go wykonać. Minusem tu jest to, że ostatecznie odnosi to nas do opcji layer/drybrush dla poszczególnych kolorów i brak tu szczegółowych porad krok po kroku a la Duncan. Jest to jednak bardzo ciekawa opcja poszukiwania inspiracji i swego rodzaju porównania jaki efekt można uzyskać na konkretnej figurce, a nie na suchej rozpisce kolorów. Fajna sprawa dla kogoś poszukującego inspiracji, ale już potrafiącego wykonać malowanie samodzielnie.

Na plus!

Paint by colour to nic innego jak wspomniany już pdf w wersji interaktywnej i rozbudowany o pełną paletę kolorów Citadel. Konstrukcja jest niemal identyczna. Mamy kolor bazowy – rozjaśnienie przez Layer‚owanie lub Drybrush. Aplikacja sugeruje jakich konkretnych kolorów używać dla danej bazy oraz pokazuje jaki przykładowy efekt możemy uzyskać. Nic zaskakującego, ale też dokładnie tego można było się spodziewać.

Neutralnie.

Następnie mamy dwa przykłady malowania podstawek oraz lista farb. Malowanie podstawek to podobna konstrukcja jak Paints by colour z tym, że tu skupiamy się na farbach teksturowych i przykładowych efektach dla podstawek: bagna, pustyni itp. Inventory, czyli listy farbek to nic więcej jak oznaczenie tego co już mamy i tego co będzie nam potrzebne w przyszłości. Pomocne w utrzymaniu porządku. Osobiście brakuje mi możliwości przeniesienia się do sklepu i zamówienia konkretnej listy.

Na koniec opcja numer jeden w manu aplikacji – Getting started. Jest to seria video-tutoriali gdzie wyjaśnione są po kolei wszystkie podstawowe techniki potrzebne do rozpoczęcia malowania. Zgodnie z nową paletą farb Citadel rzecz jasna. Głównie początkujący będą z tego korzystali.
Zaliczam ją jednak na plus z bardzo konkretnego powodu. Podobny zestaw poradników oraz przykładów malowania Games Workshop wypuszczało raz na jakiś czas w postaci książki z płytą DVD. Jej koszt, o ile mnie pamięć nie myli to 150 złotych. Aplikacja natomiast jest darmowa i posiada kilka dodatkowych, interaktywnych funkcji, których książka nam nie zapewniała.

Podsumowując
polecam wszystkim młodym adeptom sztuki malarskiej jak i bardziej doświadczonym w celu poszukiwania inspiracji i utrzymania porządku. Mistrzom, malującym na poziomie Golden Demon’a już nic nie pomoże, ta aplikacja raczej nie dla Was.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*