Start Collecting! Seraphon – najlepszy deal w ofercie GW?

Jajan/ Czerwiec 13, 2018/ Czy to się opłaca, Inne, Inspiracje, Recenzje/ 1 comments

O tym, że boxy Start Collecting! są fantastycznymi dealami nie trzeba nikogo przekonywać. Każda armia, która taki box posiada jest możliwa do złożenia nawet o połowę taniej niż z pozostałych boxów. Nie jednokrotnie za Start Collecting! (opisywany dalej w skrócie SC!) płacisz jak za pojedynczego potwora, a pozostałe dwa oddziały, bohaterów itp dostajesz gratis.

W tym wpisie pokażę Ci dlaczego Start Collecting! Seraphon to prawdopodobnie najlepszy spośród dostępnych już boxów SC! Uwaga. Do wyciągnięcia największej wartości z tego pudełka będziesz potrzebował trochę umiejętności modelarskich – większość z nich to rozcięcie plastikowych części i przyklejenie w innym miejscu, ale na danie główne, które opiszę pod koniec przyda Ci się trochę doświadczenia (albo chęci do jego zdobycia!) z Green Stuffem.

Źródło: gamesworkshop.com

Obejrzyjmy pudełko – Games Workshop wypisuje nam trzy rzeczy jakie znajdziemy w środku:

 • Saurus Oldblood on Carnosaur
 • 8 Saurus Knights
 • 12 Saurus Warriors

Oznacza to, że GW wzięło wypraski z trzech powyższych, niezależnych boxów i wsadziło do jednego SC!. Możemy więc analizować je pojedynczo tak jakby to były pojedyncze boxy – wszystkie opcje sklejenia będą dostępne również w SC!

Carnosaur kit

Tutaj mamy dostępne trzy opcje do sklejenia:

 • Saurus Oldblood on Carnosaur – polecony na pudełku, prawdopodobnie dlatego, że wygląda najbardziej epicko.
 • Saurus Scar-Veteran on Carnosaur – dinozaur jest dokładnie ten sam – sugerowane jest sklejenie mniejszej ilości ozdób na tronie oraz różnicę mamy w dwóch rączkach Saurusa – ScarVet ma tarczę oraz włócznię, miecz lub miecz na długim kijku.
 • Troglodon – tutaj zmiana jest największa – zupełnie inna główka dinozaura (plująca jadem lub pokazująca język), rozdwojony ogon oraz ‚płetwa’ na plecach zamiast górnego rzędu łusek. Troglodon nie nosi również tronu ani Saurusa na nim – wozi za to Skinka (Oracle).

Z pierwszym zakupionym SC! polecam zwykle sklejenie Carnosaura z jeźdźcem. Jeżeli założysz magnesy na ręce jeźdźca to będziesz mógł wymiennie stosować Saurus Oldblooda z Saurus Scar-Veteranem. Zostaniesz też z ogromną ilością nadmiarowych części. Skinka sklej tak, jak każe instrukcja – sklejonego przyklej do podstawki i bez problemu masz Skink Priesta lub Starpriesta. Ewentualnie, jeżeli jesteś miłośnikiem WYSIWYG to zostaw skinka do dania głównego opisanego pod koniec tego artykułu.
Części Troglodona, które Ci zostały (głowa, ogon i ‚płetwa’) będą Ci potrzebne do mojego dania głównego. Części Saurusa (ma on nadmiarową głowę, rączki, broń) zostaw również do konwersji.
W skrócie – nie wyrzucaj części jakie Ci z tego zestawu zostały!

Saurus Knights

Nietypowa ilość naszych kawalerzystów wynika z zamieszchłych czasów – w Warhammer Fantasy Battle (przodku AoSa) modele wykupowało się pojedynczo do oddziałów. Dla nas w AoS 8 modeli jest ni z gruchy ni z pietruchy – oddziały Knights wystawia się po 5.
W tym momencie musisz mi zaufać – sklej siedmiu zwykłych jeźdźców. Pamiętaj żeby trzech z nich było zespołem dowodzenia (dowódca, sztandarowy i muzyk grający na czaszkach). Dlaczego? Jeżeli spodoba Ci się gra kawalerią to zakupisz dodatkowego Boxa Knights i ze sklejoną z niego ósemką będziesz miał równo 15 kawalerzystów do batalionu Firelance Starhost. Po przeczytaniu tego artykułu może jednak zamiast boxa zdecydujesz się na zakup drugiego SC! (dokładnie taki ruch wykonałem sam!) gdzie znajdziesz 8 Knights uzupełniających Twoją kolekcję do trzech piątek jazdy.

Zauważyłeś pewnie – chwila! A co z ostatnim jeźdźcem? Wyrzucić go, bo jest o jeden za dużo? Absolutnie nie!
Sklej ostatniego Cold One normalnie. Jeźdźcowi daj nadmiarową głowę z zestawu Carnosaura, lub jeżeli wolisz ją zostawić do kolejnej konwersji – głowę dowódcy Knights. Pamiętaj dokleić mu naramienniki, w rękę daj mu kilof. Tarczę wykorzystaj z Scar Veterana (jeżeli nie będziesz jej używać do Carnosaur kita). Doklej do siodła dwie flagi z wyprasek Knights. Pomaluj Saurusa i Cold One na zupełnie inne kolory niż pozostałych jeźdźców, a jego ekwipunek i ozdoby zrób wyjątkowo świecące.

Oto zrobiłeś swoją pierwszą konwersję – Scar Veteran on Cold One! To jest bohater, którego brakuje Ci do batalionu Firelance Starhost, który złożyłeś przy użyciu 15 kawalerzystów.

Źródło: Jan Janowski

Saurus Warriors

Ilość wojowników to również pozostałość ze starych czasów. Ale to dla nas dobrze! Pamiętaj – nadmiarowe części do Twój największy przyjaciel.

Nie zdziwię Cię prawdopodobnie mówiąc, żebyś skleił 10 Warriors, a pozostałych dwóch wykorzystamy do konwersji.

Pierwszy, pozornie ma wyglądać jak wojownik. Do prawej ręki daj mu maczugę z kulą na końcu z zestawu Warriors. Głowę wykorzystaj z zestawu Knights – główka dowódcy z ozdobą w kształcie węża ma wyróżnić ten model wśród zwykłych wojowników. Teraz gwóźdź programu – tarcza. Nie przyklejaj tarczy wojowników – z Carnosaur Kita weź nadmiarową część głowy Carnosaura – ma on dostępne dwie płyty czołowe i ta druga po przyklejeniu do ręki wojownika robi za gigantyczną, świetną tarczę. Całości dopełnij naramiennikami dowódcy Warriorów. Co otrzymałeś?
Oto Twój Saurus Oldblood lub Saurus Sunblood, w zależności od tego, którego bedziesz miał ochotę wystawić na polu bitwy.

Źródło: lustria-online.com

Drugi nadmiarowy wojownik to będzie już trochę bardziej poważna konwersja. Przygotuj się na większe wykorzystanie nożyka i kleju do plastiku. Będziemy próbowali otrzymać najbardziej przydatnego pieszego bohatera Saurus Astrolith Bearera. Rozpocznij od sklejenia Warriora z kijem sztandarowego. Weź dwie ikony węża z wyprasek Warriorów i odetnij im głowy. Pozostałe ogony przyklej do boków kijka tak, aby na górze kończyły się równo z końcem kijka. Weź nadmiarową podstawkę, lub wytnij ze środka wypraski kółko na płasko. Kółko to przyklej do kijka z ogonami węży tak, aby koniec kijka był mniej więcej w środku kółka od strony wojownika (tylnej).
Z wyprasek Warriorów weź jedną połowę bębenka muzyka i przyklej w środku kółka na sztandarze – to nasza pierwsza ozdoba. Resztę kółka ozdób do smaku – np. okrągłymi ikonami wykorzystywanymi do zwykłego sztandaru.
Z dwóch wężowych sztandarów dostępnych w wypraskach Knights wytnij ogony tak, aby można je było złączyć ogonami. Przyklej tak przygotowaną część do tylnej części kółka powyżej końca kijka – niech głowy tak sklejonych węży ‚patrzą’ na boki.
Na koniec do lewej ręki, w której zwykle trzymana jest tarcza, doklej miecz wycięty z innej ręki.
To wszystko – powinieneś zakończyć przygodę młodego modelarza z czymś podobnym do tego:

Źródło: lustria-online.com

No dobrze, przekonałem Cię do zakupienia drugiego SC! Seraphon – teraz nadmiarowych wojowników jest czterech! Na dwóch już masz pomysł, z kolejnych dwóch możesz opracować drugiego wojownika z tarczą (Oldblood/Sunblood) oraz Saurus Eternity Warden.

Drugi Oldblood może wyglądać podobnie do poprzedniego, tylko pomaluj go inaczej, żeby Twój przeciwnik nie miał problemu z rozróżnieniem. Możesz też zastosować inne części do konwersji – tarczę zrób z dwóch cztandarów ozdobionych innymi częściami, a broń ze skróconego kijka sztandaru z umocowaną na górze końcówką do walki – młot, maczuga czy ostrze – daj się ponieść!
Przykładowym wynikiem konwersji może być taki bohater:

Źródło: Instagram

Twój Eternity Warden to będzie kolejna poważniejsza konwersja. To jest bohater bez tarczy, za to niosący dwuręczną maczugę w rękach.
Najtrudniejszą częścią będzie dla Ciebie ustawienie obu rączek tak, jakby trzymały jeden kijek – wykorzystaj do tego część z kijka sztandarowego by połączyć obie dłonie w odpowiednim ułożeniu. Następnie wykorzystaj dwa takie same miecze Warriorów i doklej je z zewnętrznych stron dłoni. To już Twoja broń! Pamiętaj wykorzystać jakieś dodatkowe części dowódców oddziałów np. naramienniki czy główkę od jeźdźców. Na koniec do pleców doklej flagi dostępnie w wypraskach Knights. Powinieneś zakończyć konwersję z czymś niezwykle podobnym do oryginału:

Źródło: gamesworkshop.com

Wydaje Ci się, że wycisnąłeś już ostatnie soki ze swojego SC! i już nic więcej Ci nie pozostało! Wykorzystałeś faktycznie wszystkie przewidziane modele, ale oto nadszedł moment na…

Danie główne

Co, jeżeli powiem Ci, że po sklejeniu Carnosaura jesteś w stanie skelić również Troglodona z tej samej wypraski?!
Niektóre części już mamy – głowa Troglodona, gówna ‚płetwa’ oraz rozdwojony ogon zostały Ci na pewno. Jeżeli zostawiłeś skinka to i jego możesz wykorzystać, ale nie jest on konieczny.

Najważniejszą częścią, jakiej nam brakuje jest korpus. Pamiętasz jak wspominałem o Green Stuffie?
Nie panikuj! Nie będziesz musiał całego korpusu z nóżkami i rączkami, pazurami i wszystkimi szczegółami modelować!

Rozwiązaniem jest kreatywne podejście do tematu: Troglodon ma się wynurzać z wody/jeziora. Dzięki temu pozbywasz się większości modelowania. Ogon przyklej bezpośrednio do podstawki. Głowę będziesz musiał trochę przyciąć pod szyją tak, aby dało się ją przykleić do podstawki. Między głową a podstawką w pobliżu ogona doklej ‚płetwę’ grzbietową. Pozostałą pod płetwą dziurę zapełnij Greenstuffem – wystarczy podłużna klucha. Spróbuj nożykiem wyciąć na jej powierzchni łuski – jeżeli będziesz z nich zadowolony to Twój Troglodon jest gotowy. Jeżeli nie masz większych doświadczeń z modelowaniem w plastelinie lub akurat zły dzień – łuski Ci nie wyszły, to po pomalowaniu obklej boki Troglodona glonami, porostami czy zasłoń krzewami rosnącymi przy brzegu jeziora. Możesz też ozdobić go nadmiarowymi częściami – będą to wieszane na potworze ozdoby.

Źródło: lustria-online.com

To wszystko! Spróbujmy podsumować co otrzymaliśmy z JEDNEGO pudełka Start Collecting! Serpahon:

 • Saurus on Carnosaur (Scar-Veteran/Oldblood)
 • Skink Priest/Starpriest
 • 7x Saurus Knights – czekając na drugi SC! albo dodatkowy box samych Knights
 • Saurus Scar-Veteran on Cold One
 • 10x Saurus Warriors
 • Saurus Oldblood/Sunblood
 • Saurus Astrolith Bearer
 • Troglodon

Wygląda imponująco prawda? A to za jedyne 250zł! Bądź sprytny i zakup to pudełko w lokalnym sklepie z figurkami albo w internecie, bez problemu zapłacisz za to wszystko około 200zł!
Jeśli chciałbyś zobaczyć jak wystawić sklejone przez Ciebie modele na stole i zagrać nimi bitwę to możesz zajrzeć do TEGO WPISU dotyczącego początków z Seraphonami.

1 Comment

 1. Ten artykuł przypomniał mi moje początki z battlem (przy drugim podejściu). Każdy pieniążek się liczył, robiłem samoróbkę doomwheela, abominacji, plague furnace’a, grey seera, assassina, chieftaina, engineera… Sporo można było wyciągnąć z zestawu clanratów i plaguemonków 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*