General’s War 2018 – podsumowanie

UncleKyoshi/ Grudzień 11, 2018/ General's War, Matched Play, Turnieje/ 2 comments

Rok 2018 już niemal za nami. W jego trakcie odbyło się 10 wydarzeń pod sztandarem General’s War. Wszystkich zainteresowanych garścią statystyk zebranych przez ten rok zapraszam na lektury podsumowania roku. 

Zacznijmy od początku. General’s War zaczęliśmy od dwudniowego mastera w Pruszkowie. To było wyjątkowe doświadczenie dla mnie jako organizatora i wysoko ustawiona poprzeczka na cały rok. Do Pruszkowa wróciliśmy w trakcie roku z turniejem skierowanym do młodszych graczy General’s War: Junior. Ze względu, że był to jedyny turniej Skirmish nie jest on uwzględniony w poniższych statystykach.

W trakcie tych dziewięciu wydarzeń rozegraliśmy 460 gier! W turniejach wzięło udział  łącznie 141 osób. Zdobytych zostało 412 699 punktów za zniszczone jednostki wroga oraz 5884 punkty za scenariusze. Przez cały rok prowadzony był też ranking postępów graczy, w którym punkty przyznawane były w zależności od zajętego miejsca na turnieju oraz jego wielkości. Ostatecznie wygrał Radek Wróblewski, o czym więcej pisałem w podsumowaniu General’s War #18. Kto był najlepszy jeżeli chodzi o zdobyte punkty w samych grach? Kto posiadał najbardziej niszczycielską armię?

Najbardziej wytrwali gracze, którzy byli na największej liczbie wydarzeń to również czołówka naszego rankingu rocznego. W łącznej liczbie zdobytych KillPoints (punkty za rozbite oddziały przeciwnika) oraz VictoryPoints (Punkty zdobyte za wygrane scenariusze), króluje natomiast jego zwycięzca. Tu chyba nie ma żadnego zaskoczenia. Gdy pod uwagę bierzemy średnie – czyli sumę zdobytych przez gracza punktów podzieloną przez liczbę turniejów w jakich brał udział zaczyna robić się ciekawiej. Mateusz i Tomek zdobyli dobre wyniki na General’s War #10 i ich średnia jest zatem bardzo wysoka. Gdy postawimy warunek uczestnictwa w minimum czterech wydarzeniach, widać, że bardzo dobrym wynikiem może pochwalić się Michał, który dwukrotnie wygrywał późniejsze Genetal’s War. Natomiast Kuba, grający Order Draconis okazuje się być najbardziej ofensywnie grającym generałem.

Zanim przejdę do szczegółowych i może mniej znaczących statystyk, chciałbym pokazać wykres prezentujący Top Armii na General’s War w 2018 roku. Czyli Meta General’s War:

 • Kolor niebieski – ile razy dana armia zajęła pierwsze miejsce na General’s War
 • Kolor czerwony – ile razy dana armia znalazła się w Top 3
 • Kolor zielony – ile razy dana armia znalazła się w Top 5

Przechodząc do pozostałych ciekawostek. Na którym turnieju zdobyto najwięcej punktów za pokonane jednostki? General’s War jest tu wydzielone ze względu na większą liczbę rozegranych gier, a co za tym idzie większą wartość.

Jeśli wyciągniemy z tego średnią i podzielimy łączną liczbę zdobytych punktów na liczbę graczy wykres, znów wyjątek to General’s War #10, nie wykazuje już tak wielkich rozbieżności. Średnia liczba KP na turnieju General’s War wahała się w zakresie 2-3 tys. punktów.

Zupełnie inna sytuacja ma miejsce w przypadku punktów za scenariusze. Tu bardzo wiele zależy od zasad konkretnego wydarzenia. Jak widać najwięcej punktów zdobytych zostało na turnieju parowym a nie na masterze. Co więcej – trzy inne turnieje lokalne pozwoliły na zdobycie większej liczby punktów. Wydaje się to być zasługą dodatkowych punktów za ocenę hobbystyczną jaką wprowadzaliśmy na wybranych wydarzeniach. Jak przedstawia się ta sama statystyka, ale uśredniona? Łączna wartość VP na turnieju podzielona przez liczbę gier wydaje się drastycznie spadać wraz ze wzrostem tych gier. Czy to oznacza, że na masterze jest trudniej zdobywać punkty za scenariusze?

Na koniec jeszcze wykres liczby graczy na poszczególnych turniejach. Master jest do tej pory największym General’s War, ale tylko dlatego, że w ostatniej rundzie wskoczyłem jako gracz rezerwowy 🙂 Liczę na poprawę tego wyniku w marcuDość już jednak o samych turniejach. Przejdźmy do statystyk poszczególnych armii. Jak myślicie jaką armią najczęściej grywa się na turniejach General’s War

Oczywiście są to Stormcast Eternals. Ich złote pancerze to już symbol Age of Sigmar. Choć zaczynają się pojawiać bardzo odmienne kolorystycznie schematy tej Armii. Ilość nie zawsze znaczy jednak jakość. Które z armii nazbierały najwięcej punktów? Na początek łączna liczba VP na wszystkich wydarzeniach General’s War w 2018 roku.Przy sumie nie widać tej różnicy, ale gdy wyciągniemy średnią:

Wyraźnie widać, że to nie Stormcast są najlepiej punktującą armią w Age of Sigmar na naszym turnieju. Stosunkowo nowe DoK, Death czy Nurgle wypadają tu na razie znacznie lepiej. Przynajmniej statystycznie 🙂 Jak ma się sytuacja z wybijaniem jednostek przeciwnika?

Łącznie widać podobną zależność. Słupki bardzo podobne do wykresu z popularnością danej armii. Zaskoczeniem jednak może byś wykres wartości średnich. Najlepiej wypadają tu bowiem Beastclaw Raiders, którymi grał Krzysztof „Żużu” na General’s War #10. Armia praktycznie poza metą zgarnia tu najlepsze miejsce. Wysoko też Order Draconis Kuby, no i ostatnio popularne DoK.

Mało? Zatem pobierajcie źródło i twórzcie dowolne zestawienia. Uwaga – ze względów RODO gracze występują tu pod identyfikatorem z mojej bazy. TournamentStandings (raw)

Na koniec chciałem jeszcze kilka słów od siebie:

 • Po pierwsze bardzo dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w serii wydarzeń General’s War w kończącym się 2018 roku. Za każdym razem dajecie mi na turnieju niesamowitą energię do dalszego działania i masę nowych pomysłów. A jest ona bardzo potrzebna. Bez waszego wsparcia dawno bym się poddał.
 • Po drugie serdecznie chciałem wszystkich zaprosić na kolejny sezon rozgrywek, który zaczniemy w styczniu. Liczę na to, że nasza mała AoSowa scena będzie się dalej rozwijać i frekwencja będzie powoli szła w górę.
 • Po trzecie chciałem podziękować wszystkim naszym sponsorom, którzy wspierali nas w trakcie roku. Stała ekipa z Kromlech, Merfolk i Figurkowych Gier Bitewnych, a ostatnio też StockDesign. Ponadto: Playmaty, Safe & Sound, Micro Art Studio, Gamemat.eu i samo Games Workshop. Wspierajmy ich!

Pozdrawiam i do następnego!

Kyoshi

2 Comments

 1. Niestety jeśli chodzi o sposób prezentacji danych w tym artykule to można się załamać.
  „W turniejach wzięło udział łącznie 141 osób.” – Brzmi to jakby w turniejach wzięło udział 141 RÓŻNYCH osób.
  Wykresy liczby i średniej liczby KP/VP na poszczególnych turniejach można było sobie darować. Nie wnoszą one zbyt wiele, a wydłużają istotnie artykuł.
  Wykresy po armiach są mało czytelne ze względu na dużą liczbę elementów. Dodatkowo nie są one posortowane ani po wartości ani po nazwie armii co jeszcze zwiększa chaos.
  Wykresy kołowe nie nadają się do prezentowania dużej liczby elementów, zwłaszcza jeśli różnice między nimi nie są zbyt wyraźne.
  Co to w ogóle za pomysł, żeby nie potraktować turniejów podobnie jak szereg czasowy?

  1. Dzięki za te kilka słów krytyki.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*